Drone Çekimi Nedir?

Drone Çekimi Nedir?
Yüksek irtifalarda 4K ve Full Hd görüntü ihtiyaçlarınız için Drone adı verilen hava araçları ve ona gimbal- stabilizer taşıyıcılar ile bağlanan kamera ve lens gibi aksesuarlar ile havadan çekim işlemine Drone Çekimi denir.

Drone Çekimi Nedir? Nasıl Yapılır? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Son yıllarda tanıtım ve reklam amaçlı bir çok alanda havadan görüntü elde etmek ve yayınlamak için kullanılan bir çok modeli ile amatör işlerden profesyonel prodüksiyonlara hemen hemen her işte kullanılabilen havadan görüntüleme araçları Drone'lar ile çekilen havan video işlerine Drone Çekimi denilmektedir.

Drone çekimleri, profesyonel işlerde çok büyük etkiler yaratmak için günümüzde sıkça tercih edilir. Televizyonda izlediğimiz dizi ve filmlerin takip sahnelerinden, lokasyon görüntülerine kadar etkili bir şekilde kuş bakışı veya yakın takip isteyen her sahnede drone çekimleri kullanılmaktadır. Video klip çekimlerinde sanatçılar, ürün ve hizmet tanıtımları için markalar, iş yeri ve fabrika tanıtımı için işletmeler, youtube ve diğer mecra içerik üreticileri drone çekimleri kullanmaktadır.

Drone Kiralama ya da Kiralık Drone Nedir?

Drone kiralama, drone çekimlerinin popülerleşmesi ile birlikte artan drone ihtiyacının karşılanması için profesyonel kamera ve lens kiralama şirketlerinin Profesyonel Drone'ları satın alarak sektör profesyonellerine günlük, haftalık ve aylık olarak kiralama işlemidir.

Drone satın alma maliyetlerini karşılamak istemen tüm profesyoneller drone ve drone ekipmanlarını kiralama yoluna gitmektedir Buda başlı başına bir iş kolu haline gelmiş durumdadır. 

Ancak Drone kiralamak profesyonel çekimler yapmanıza yeterli olmayacaktır. Drone'u kullanacak yetki belgesine sahip drone pilotu ve görüntülerin en şekilde çekilmesini sağlayacak havadan görüntüleme uzmanlarına ihtiyacınız olacaktır. Hangi çekim sahnesi için hangi uçuş tekniğinin kullanılacağı, hangi mesafe ve hızda uçulacağı, yakınlaşma ve diğer efektlerin nasıl kullanılacağı gibi profesyonel çekim yöntemlerini drone pilotları sağlamaktadır. 

Helicam bu noktada kendi envanterinde yer alan profesyonel Drone'ları, kamera ve lensleri ile birlikte gimbal ve diğer sabitleme ekipmanları bir paket halinde sunmakta ve kendi uzman drone pilotu ve görüntüleme ekibiyle anahtar teslim işler sunmaktadır. Drone çekimleri normal prodüksiyon çekimlerinde olduğu gibi profesyonel kişiler tarafından çekildiğinde istenilen etkiyi yaratmaktadır aksi takdirde paranız ve zamanınız çöpe gidecektir.

Drone Çekimleri Hangi İşlerde Kullanılabilir?

Drone ile havadan video ve havadan fotoğraf işlerinde, havadan canlı yayın ihtiyaçlarında ya da stok 360 vr sanal tur görüntü ihtiyaçlarınızın da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki her iş ve alanda drone ile havadan çekim işlemi gerçekleştirilmektedir.

  • Sinema filmi çekimi
  • Dizi film çekimi
  • Televizyon programı çekimi
  • Klip çekimi
  • Tanıtım filmi çekimi
  • Konser çekimi
  • Etkinlik çekimi
  • Siyasi parti toplantıları ya da mitingleri
  • Haber ve canlı yayın 
  • Video içerik üretimleri

Profesyonel drone çekim işlerimiz olan havadan video ve havadan fotoğraf Portfolyomuzu sitemizdeki ilgili sayfadan veya Instagram hesabımızdan görüntüleyebilirsiniz.