ISO'dan Global Drone Standarları

ISO'dan Global Drone Standarları
Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO), dünya çapında drone operasyonları için bir dizi küresel standart yayınladı.

ISO, hazırlanan bu standart taslağının amacının insanlı uçakları ve halkı güvende tutmak ve drone pilotları arasında hesap verebilirliğini arttırmak.

ISO, 21 Ocak 2019'a kadar açık bir halkın katılımı için bir dizi standart taslağı yayınladı. Önerilen standartların 2019 yılında dünya çapında kabul edilmesi bekleniyor.

Gönüllü bir uygulama kodu

Peki bu ne anlama geliyor? Dürüst olursak büyük bir miktar değil. Bu standartlar zorunlu değildir. Ve bazı durumlarda, ileriye doğru yol almaktan ziyade, ISO dünyanın birçok ülkesinde halihazırda yürürlükte olan kural ve düzenlemelerin gerisinde kalıyor görünmektedir.

Örneğin, standartlar havaalanlarında ve hassas konumlarda uygulanacak uçuşa açık bölgeler ve sınırlı alanlarda uçuşları durdurmak için kullanılacak jeo-eskrim için çağrıda bulunmaktadır.

Ancak, bazı ilginç eklemeler var. Bunlar arasında eğitim ve bakım standartlarını, drone operatörlerinin uçuşları daha ayrıntılı bir şekilde kaydetme zorunluluğunu, kullanılan donanım ve yazılımın güncel olması gerekliliğini ve drone kullanımının “görgü kurallarını” içermesi yer alıyor.

Mevcut düzenlemeler, küresel drone operasyonel standartlarından sorumlu ISO çalışma grubunun toplayıcısı olan Robert Garbett'e göre, “sanayinin gelişmesini sağlamak için uygun değildir”.

“Endüstrideki herkes, insansız uçakların güvenli ve insanlığa faydalı olabileceğine inanıyor. Operatörler ve servis sağlayıcılar benzer şekilde bir temel oluşturmak için isteklidir. Bu kadar hızlı hareket eden bir sektörün, yönetmelikle yönlendirilen değil, standartların yönlendirilmesi gerekiyor. Bu verimli değil ”dedi.

Standartlar, “umarız, en iyi uygulama haline gelir” ancak pek öyle görünmüyor.

ISO, gelecekte genel şartnamelere ve üretim kalitesine ilişkin daha fazla standart getirmeyi planlamaktadır.

Standartlara duyulan ihtiyaç

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ISO’nun drone standartlarına yönelik itici gücünü belirten haberlerin çoğu, uçaklar ve uçaklar arasındaki uçurumlardaki artışa işaret ediyor. Bu yeterince adil. Ancak bazıları, gökyüzümüzün şu anda drone pilotlarının istediklerini yapabilecekleri bir “vahşi batı” olduğunu öne sürmekmekte.

Ancak iyi bildiğimiz gibi, bu gerçeklerden uzak bir görüş.Ülkelerin kendi kuralları var ve bu kuralları bozan azınlık bir amatör kullanıcı sayısı var.

Drone'lar risk oluşturduklarından çok daha fazla hayat kurtarıyorlar.

Evet, standartlar yeni pilotlar ve düzenleyiciler için yararlı bir kriter sunacak. Ancak bunlar, uzun vadede daha sorumlu bir uçan kültür, daha iyi eğitimli bir halk ve daha güçlü bir drone endüstrisinin yaratılmasının sadece bir yönüdür.

Kaynak: DroneLife